Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här traditionella potatislådan har vi lagat av skivad potatis och finsk nötfärs. Tack vare sin milda smak passar lådan hela familjen. När vi…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Senap
Ingredienser
Potatis, vatten, nötkött 12 % (Finland), lök, majsstärkelse, salt med jod, kryddor (bl.a. SENAPSFRÖN, svartpeppar), karamelliserat socker, socker.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000030415
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 363 kJ / 87 kcal |
| Fett | 2,3 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 0,7 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,84 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

