Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här traditionella köttpotatismoslådan har vi lagat av fyllig potatismos och finsk nötfärs. När vi gräddar våra lådor har vi inte bråttom, utan…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk
Ingredienser
Potatis, vatten, nötkött 14 % (Finland), vegetabiliskt margarin (rypsolja, vatten, fullhärdad rypsolja, salt, arom), laktosfri MJÖLKpulver, ÄGG, salt med jod, lök, vitpeppar.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000030668
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 533 kJ / 127 kcal |
| Fett | 6,4 g |
| - varav mättat fett | 2 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,68 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

