Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår varsamt kokade mannagrynsgröt har fått sjuda länge i våra stora grytor, vilket ger den en härligt mjuk och len smak. Våra grötar ligger oss varmt…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Laktos, Vete
Ingredienser
MJÖLK, mannagryn (VETE), salt med jod.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033317
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 301 kJ / 72 kcal |
| Fett | 2,4 g |
| - varav mättat fett | 1,6 g |
| Kolhydrat | 9,1 g |
| - varav sockerarter | 3,4 g |
| Protein | 3,2 g |
| Salt | 0,57 g |
| Fiber | 0,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 3,3 g |

