Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Uusi
Saarioinen Mansikkaunelma risgrynsgröt 240g
Alla Saarioinen produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 8,29 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Jordgubbsdrömmen är varje finsmakares dröm. Det är en härligt krämig och mjuk risgröt som vi har kompletterat med ett läckert jordgubbssås-hjärta. I…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Laktosfri MJÖLKDRYCK, vatten, ris, laktosfri GRÄDDE, jordgubb 6 %, socker, modifierad majsstärkelse, jordgubbsjuicekoncentrat, rödbetskoncentrat, förtjockningsmedel (E 440, E 410), arom, surhetsreglerande medel (E 331), konserveringsmedel (E 202). Sås 17 %.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033157
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 450 kJ / 107 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 17 g |
| - varav sockerarter | 6,8 g |
| Protein | 2,5 g |
| Salt | 0,49 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

