Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi vispade en sommargröt gjord på jordgubbar och mannagryn. Vi vispade den tills den blev underbart fluffig. Denna milda jordgubbsgröt passar till…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Vatten, jordgubb, mannagryn (VETE), socker, jordgubbsjuicekoncentrat, vanillinsocker (socker, arom), salt med jod, morotskoncentrat, arom. Jordgubbsinnehåll 24 %.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033003
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 330 kJ / 79 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 17 g |
| - varav sockerarter | 9,3 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 0,13 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

