Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår varsamt kokade flerkornsgröt har fått sjuda länge i våra stora grytor, vilket ger den en härligt mjuk och len smak. Den här flerkornsgröten…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
Vatten, laktosfri vispGRÄDDE, fullkornsflingor (RÅG, VETE, HAVRE, KORN), HAVREkli, torkad tranbär (tranbär, socker, solrosolja), rostade linfrön, salt med jod. Spannmål 9 %. Portionen innehåller 3 g linfrön. Rekommenderad daglig dos för en vuxen är högst 15 g och för ett barn högst 6-8 g.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000034895
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 473 kJ / 113 kcal |
| Fett | 7,8 g |
| - varav mättat fett | 4,3 g |
| Kolhydrat | 8,1 g |
| - varav sockerarter | 2,9 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,60 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

