Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här möra och fylliga nötköttssåsen har vi lagat med traditionellt recept och låtit sjuda länge. Den här kalopsen av finskt nötkött serverar vi…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Potatismos 190 g: potatis, vatten, laktosfri MJÖLK, laktosfritt SMÖR, potatisflingor, salt med jod. Köttsås 160 g: nötkött 40 % (Finland), vatten, laktosfri GRÄDDE, lök, tomat, majsstärkelse, laktosfritt SMÖR, salt med jod, karamelliserat socker, socker, arom, kryddor (bl.a. svartpeppar).
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031245
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 425 kJ / 102 kcal |
| Fett | 4,5 g |
| - varav mättat fett | 2,6 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 4,8 g |
| Salt | 0,88 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


