Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi stekte en läcker och proteinhaltig biffhamburgare som du känner igen på sin nya runda form. Mellan det mjuka, smakrika och mättande vetebrödet la…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Köttfärsbiff 70 g: nötkött 42 % (EU), maskinurbenat kycklingkött 30 % (Finland), vatten, potatis, skorpmjöl (VETEmjöl, jäst), potatisfiber, potatismjöl, salt med jod, kryddor (svartpeppar, paprika), glukos, arom, socker. Semla 60 g: VETEmjöl, vatten, socker, vegetabilisk olja (raps, ryps), jäst, salt, VETEGLUTEN, ärtprotein, emulgeringsmedel (E 472e), glukos, maltodextrin, majsstärkelse, mjölbehandlingsmedel (E 300). Kan innehålla spår av sesamfrön. Hamburgaremajonnäs 20 g: vatten, rapsolja, ättika, socker, tomatpuré, morot, sirap, gurka, modifierad potatisstärkelse, ÄGGULA, blomkål, lök, salt med jod, kryddor (bl.a. SENAPSFRÖN, vitlök, vitpeppar), förtjockningsmedel (E 415), konserveringsmedel (E 202), arom.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 061 kJ / 254 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 3,2 g |
| Kolhydrat | 24 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 9,5 g |
| Salt | 1,20 g |
| Fiber | 2,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

