Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Renskav, mos och lingonsylt 350g
Alla Saarioinen produkterUngefär7,66 €
Vertailuhinta 21,89 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här möra renskaven har vi lagat med traditionellt recept och låtit sjuda länge. Vi serverar naturligtvis renskaven med fluffigt potatismos.…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Potatismos 190 g: potatis, vatten, laktosfri MJÖLK, laktosfritt SMÖR, potatisflingor, salt med jod. Renskav 110 g: renkött 90 % (Finland, Sverige), lök, laktosfritt SMÖR, salt med jod, kryddpeppar, vitpeppar. Renkött kan innehålla ben. Lingonsylt 50 g: lingon, socker, vatten, förtjockningsmedel (E 440), konserveringsmedel (E 202).
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031160
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 609 kJ / 145 kcal |
| Fett | 7,7 g |
| - varav mättat fett | 3,9 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 6 g |
| Protein | 4,7 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


