Laddar

Saarioinen PROTSKU Kyckling-taco bowl 300g
Alla Saarioinen produkterInformation
Information
Den mest effektiva sättet att få protein är att äta mat som naturligt innehåller det. Saarioinens PROTSKU-serie har läckra alternativ för situationer…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Måltid med tacokryddad kyckling 285 g: inlagd rödkål [rödkål, balsamvinsättika (vinättika, druvjuicekoncentrat, arom), rapsolja, socker, salt med jod], bulgur (VETE), grillad kyckling lårskiva 17 % [kycklingkött (Finland), vatten, salt med jod, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), glukos, maltodextrin, arom], konserverade kidneybönor (kidneybönor, vatten, salt), SOJAbönor, konserverad majs (majs, vatten, salt), SOJAsås (vatten, SOJAbönor, salt, ättika), gräslök, kryddor (bl.a. paprika, chili, spiskummin, vitlök, lök), limejuice, aromer, färgämne (E 160a), socker. Tortillachips 15 g: majs, solrosolja, kryddor (bl.a. chili, vitlök), salt, tomat, lök, örter, rosmarinextrakt.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 493 kJ / 118 kcal |
| Fett | 4,4 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 2,3 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0,77 g |
| Fiber | 2,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


