Laddar

Saarioinen PROTSKU Regnbågslax och spenatmos 350g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ett effektivt sätt att få i sig protein är att äta mat som har det naturligt. Saarioinens PROTSKU-serie har läckra alternativ för situationer när du…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Selleri
Ingredienser
Spenat-potatismos 165 g: potatis, laktosfri MJÖLK, laktosfri GRÄDDE, spenat 9 % (Finland), potatisflingor, salt med jod. Regnbågslaxfilè 75 g: REGNBÅGSLAX (odlad, Finland), salt med jod, chili, gräslök, lök, rökt paprika. Regnbågslax kan innehålla ben. Grönsakstillbehör 55 g: kål, morot, konserverad kidneybönor (vatten, kidneybönor, salt), laktosfri grynOST (pastöriserad MJÖLK och GRÄDDE, syrningskultur, salt), vegetabilisk olja (ryps, raps), socker. Citronsås 55 g: vatten, laktosfri GRÄDDE, laktosfri MJÖLK, modifierad majsstärkelse, socker, citronsaftkoncentrat, kryddor (bl. a. chili, vitlök, gurkmeja), salt med jod, FISKbuljongpulver (salt, FISK, maltodextrin, arom, lök, rapsolja, SELLERI, purjolök, morotsextrakt, vitpeppar, lagerblad), dill.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 508 kJ / 122 kcal |
| Fett | 5,8 g |
| - varav mättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 9,4 g |
| - varav sockerarter | 2,6 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 0,88 g |
| Fiber | 1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


