Laddar

Saarioinen Red Thai Curry kycklinggryta 300g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här läckra grytan har vi lagat av mör finsk kyckling, vackert färgrika grönsaker och ris. Vi har smaksatt såsen på thailändskt vis med…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Sojabönor
Ingredienser
Paprika, ris, kokosmjölk (kokosextrakt, vatten), gräddat kycklingfilé 15 % [kycklingfilé (Finland), vatten, modifierad potatisstärkelse, salt med jod, stabiliseringsmedel (E 451, E 450), glukos, förtjockningsmedel (E 415)], vatten, kryddpasta (citrongräs, lök, chili, galangal, vatten, salt, vitlök, koriander, kaffirlime), lök, tomat, vegetabilisk olja (ryps, raps), ingefärspasta (ingefära, ättika, socker, salt), farinsocker, vitlök, SOJAsås (vatten, SOJAbönor, salt, ättika), majsstärkelse, FISKsås (ANSJOVISextrakt, salt, socker), salt med jod, aromer, cayenne. Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 480 kJ / 115 kcal |
| Fett | 5 g |
| - varav mättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 2,6 g |
| Protein | 4,6 g |
| Salt | 0,97 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


