Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår varsamt kokade risgrynsgröt har fått sjuda länge i våra stora grytor, vilket ger den en härligt mjuk och len smak. För att komplettera smaken har…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Laktos
Ingredienser
MJÖLK, ris, laktosfri vispGRÄDDE, salt med jod.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033300
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 418 kJ / 100 kcal |
| Fett | 3,7 g |
| - varav mättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 2,6 g |
| Protein | 2,8 g |
| Salt | 0,62 g |
| Fiber | 0,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 2,4 g |

