Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här goda gröten har vi kokat på bär och råg och låtit sjuda länge. Den här läckra gröten passar till allt från frukost och mellanmål till…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
Vatten, RÅGmjöl, socker, rödvinbärsjuicekoncentrat, lingonjuicekoncentrat, morotskoncentrat, salt med jod. Juicehalt 17 %.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033126
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 381 kJ / 91 kcal |
| Fett | 0,3 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 19 g |
| - varav sockerarter | 10 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,17 g |
| Fiber | 2,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

