Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vi gjorde denna läckra grytan med smakrik rökt lax och en läcker krämig sås smaksatt med smältost och pennepasta. Otroligt lätt skålmat.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Pasta (VETEmjöl, vatten), vatten, laktosfri GRÄDDE, morot, kallrökt LAX 11 % [LAX (odlad, Norge), salt], smältOST [OST, vatten, SMÖRolja, smältsalter (E 331, E 340, E 452)], lök, majsstärkelse, salt med jod, citronjuicekoncentrat, grönsaksbuljongpulver (salt, arom, pumpa, morot, palsternacka, tomat, socker, persilja, olivolja, kryddor), vitlök, kryddor (svartpeppar, chili), arom. Kallrökt lax kan innehålla fiskben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000032358
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 651 kJ / 156 kcal |
| Fett | 9,1 g |
| - varav mättat fett | 4,6 g |
| Kolhydrat | 13 g |
| - varav sockerarter | 1,9 g |
| Protein | 5,2 g |
| Salt | 0,93 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


