Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Ostsoppa med rökt renkött 300g
Alla Saarioinen produkterUngefär2,39 €
Vertailuhinta 7,97 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här gräddigt mjuka soppan har vi kokat av kallrökt renkött med rikliga mängder ost. Den rökta renen och osten bildar en läckert fyllig…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Selleri, Laktos, Vete
Ingredienser
Vatten, MJÖLK, laktosfri GRÄDDE, smältOST [OST, vatten, SMÖRolja, smältsalter (E 331, E 340, E 452)], OST, kallrökt renkött 4 % [renkött (Finland, Sverige), salt, glukos], VETEmjöl, majsstärkelse, laktosfritt SMÖR, salt med jod, aromer, maltodextrin, kryddor (bl.a. lök, morot, SELLERI, vitpeppar, purjolök), socker. Innehåller smältost och ost 10 %.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031771
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 441 kJ / 105 kcal |
| Fett | 6,9 g |
| - varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 5,8 g |
| - varav sockerarter | 1,8 g |
| Protein | 4,9 g |
| Salt | 0,94 g |
| Fiber | 0,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1,5 g |


