Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här traditionella siskonkorvssoppan har vi kokat av noga utvalda potatisar och rotfruktskuber samt siskonkorv. De saftiga siskonkorvarna har vi…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sojabönor, Senap
Ingredienser
Vatten, potatis, matkorv 15 % [gris- och nötkött 73 % (Finland), vatten, späck, SOJAproteinpeparat, glukos, salt med jod, kryddor (bl.a. SENAPSFRÖN, koriander, paprika, ingefära, vitpeppar, cayenne), potatisfiber, stabiliseringsmedel (E 450), aromer, rödbetsjuicepulver, färg (E 160a)], morot, kålrot, purjolök, grönsaksbuljongpulver (salt, arom, pumpa, morot, palsternacka, tomat, socker, persilja, olivolja, kryddor), tomat, kryddpeppar.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000031986
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 282 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,7 g |
| - varav mättat fett | 1,5 g |
| Kolhydrat | 5,3 g |
| - varav sockerarter | 1,3 g |
| Protein | 2,7 g |
| Salt | 0,76 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


