Laddar

Saarioinen Citronkyckling pastasallad 240 g
Alla Saarioinen produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Citronkyckling pastasallad är en bekant klassisk smak. Vi har kombinerat finsk kyckling tillsammans med Saarioinens citrussås och pasta. Soltorkad…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Pasta (VETEmjöl, ÄGG, vatten), dressing [rapsolja, vatten, socker, vitvinsättika, ättika, citronjuice, citronextrakt, förtjockningsmedel (E 407a, E 415), koncentrat (pumpa, morot), salt med jod, konserveringsmedel (E 202)], ugnsstekt kycklingfilé 17 % [kycklingfilé (Finland), salt med jod, stabiliseringsmedel (E 451), glukossirap, förtjockningsmedel (E 407, E 415), glukos], gurka, soltorkad tomat (tomat, solrosolja, salt), vårlök, salt med jod, basilika, svartpeppar, vitlök, färg (E 160a). Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 858 kJ / 205 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 17 g |
| - varav sockerarter | 4,9 g |
| Protein | 7 g |
| Salt | 0,95 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


