Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Köttmakaronilåda med ost 650g
Alla Saarioinen produkterUngefär5,99 €
Vertailuhinta 9,22 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Denna mysiga makaronilådan har vi gräddat i ugnen av finskt nöt- och griskött och fullkornsmakaroner. Vi kryddade den med lök, peppar och tomat. Vi…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Laktos, Vete
Ingredienser
Fullkornsmakaroni (fullkornsdurum-, durumVETE, vatten), vatten, nöt- och griskött 14 % (Finland), laktosfri vispGRÄDDE, cheddarOST, majsstärkelse, OST, lök, tomat, salt med jod, kryddor (bl. a. svartpeppar, paprika), vitlök. Innehåller ost 4 %.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033386
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 625 kJ / 149 kcal |
| Fett | 5,8 g |
| - varav mättat fett | 2,9 g |
| Kolhydrat | 16 g |
| - varav sockerarter | 1,3 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 0,95 g |
| Fiber | 1,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

