Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Nytt recept – ännu saftigare! Vår ugnsbakade kycklingpasta är som hemmagjord. Vi har tillagat en rik pasta av en finsk kyckling, pennepasta och en…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
Vatten, pasta (VETEmjöl, vatten), kycklingfilé 18 % [kycklingfilé (Finland), vatten, modifierad potatisstärkelse, stabiliseringsmedel (E 450, E 451), glukos], laktosfri vispGRÄDDE, smältOST [OST, vatten, SMÖRolja, smältsalter (E 331, E 340, E 452)], majsstärkelse, äppeljuicekoncentrat, buljongpreparat (salt, solros- och rapsolja, aromer, lök, kryddor), citronjuicekoncentrat, honung, salt med jod, kryddor (bl.a. lök, vitlök, paprika, svartpeppar, koriander, chili, SENAPSFRÖN, ingefära). Kycklingfilé kan innehålla ben.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 588 kJ / 140 kcal |
| Fett | 5,7 g |
| - varav mättat fett | 3,1 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 2 g |
| Protein | 7,2 g |
| Salt | 0,92 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


