Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Potatismos-köttfärslåda 600 g
Alla Saarioinen produkterUngefär6,15 €
Vertailuhinta 10,25 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Storbritanniens populäraste tröstmat nu från Saarioinens ugn till din tallrik. Vi sjödde en fyllig köttgryta gjord på inhemskt nöt- och svinkött samt…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk, Selleri
Ingredienser
Parmesan-potatismos 59 % (vatten, potatis, parmesanOST 4 %, laktosfritt SMÖR, potatisflingor, laktosfritt MJÖLKpulver, salt med jod, arom), köttgryta 41 % [vatten, nöt- och svinkött 30 % (Finland), lök, tomat, morot, palsternacka, rotSELLERI, majsstärkelse, vitlök, salt med jod, rödvinsvinsättika, ättika, köttbuljongpulver (majsproteinhydrolysat, salt, aromer, socker, nötköttsextrakt, maltodextrin, rapsolja, morotsextrakt, libbsticka), farinsocker, svartpeppar, timjan, rosmarin].
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000030897
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 459 kJ / 110 kcal |
| Fett | 5 g |
| - varav mättat fett | 2,5 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 1,5 g |
| Protein | 4,9 g |
| Salt | 0,93 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

