Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vårt fylliga potatismos är precis lagom mjukt och fluffigt – som hemlagat! Moset görs med den perfekta balansen av potatis, grädde, smör och en nypa…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Potatis, laktosfri GRÄDDE, vatten, potatisflingor, laktosfritt SMÖR, salt med jod.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000036424
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 510 kJ / 122 kcal |
| Fett | 7,1 g |
| - varav mättat fett | 4,2 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 0,6 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,70 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

