Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår ugnsbakade tonfiskpasta är som hemmagjord. Vi har lagat denna läckra pasta av ansvarsfullt fångad MSC-certifierad tonfisk, fullkornspasta och en…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Vatten, fullkornspasta (durumVETE, vatten), laktosfri GRÄDDE, tomat, konserverad TONFISK 11 % (TONFISK, solrosolja, salt), cheddarOST, modifierad majsstärkelse, äppeljuicekoncentrat, rapsolja, kryddor (t.ex. svartpeppar, chili, vitlök), surhetsreglerande medel (E 331, E 330), paprikapasta (paprika, salt), salt med jod, gräslök, konserveringsmedel (E 202), paprikaextrakt, färg (E 160a).
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033683
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 674 kJ / 161 kcal |
| Fett | 9,9 g |
| - varav mättat fett | 4,5 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 0,92 g |
| Fiber | 1,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


