Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Potatisgratäng med vitlök 320g
Alla Saarioinen produkterUngefär2,67 €
Vertailuhinta 8,34 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här fylligt läckra potatisbirätten har vi gräddat i en het ugn av färsk potatis med vitlök och gräddig sås. De här gräddpotatisarna smälter i…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Potatis, laktosfri GRÄDDE 13 %, laktosfri MJÖLKdryck, vatten, vitlök, modifierad majsstärkelse, salt med jod, socker, lök, vitpeppar.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000030538
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 449 kJ / 107 kcal |
| Fett | 4,6 g |
| - varav mättat fett | 2,7 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 2,1 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 0,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

