Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Saarioinen Vaniljaunelma risgrynsgröt, risgrynsgröt med vaniljsås 240 g
Alla Saarioinen produkterUngefär1,99 €
Vertailuhinta 8,29 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vaniljaunelma är drömmen för varje finsmakare. Det är en underbart rik och mjuk risgrynsgröt som vi kompletterat med läckra vaniljsåsränder. Den…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Laktosfri MJÖLKdryck, vatten, ris, laktosfri GRÄDDE, socker, glukos, laktosfritt SMÖR, modifierad majsstärkelse, salt med jod, citrusfiber, förtjockningsmedel (E 410), aromer, konserveringsmedel (E 202), färg (E 160a), vanilj. Sås 17 %.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033058
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 518 kJ / 124 kcal |
| Fett | 4,7 g |
| - varav mättat fett | 2,9 g |
| Kolhydrat | 17 g |
| - varav sockerarter | 7,3 g |
| Protein | 2,6 g |
| Salt | 0,50 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

