Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här fylliga veganska makaronilådan har vi lagat av fullkornspasta och sojakross som passar hela familjen. Vi har gjort smaken fylligare med bland…
Tillverkningsland
Allergener
Sojabönor, Havre, Vete
Ingredienser
Makaroni (fullkornsVETEmjöl, VETEmjöl, vatten), vatten, HAVREprodukt [vatten, rypsolja, HAVRE, stabiliseringsmedel (E 472e), förtjockningsmedel (E 415)]), morot, lök, tomatkross, kokosmjölk (kokosextrakt, vatten), SOJAkross [SOJA, färg (E 150d)], linser, vegetabilisk olja (ryps, raps), vegetabilisk fettprodukt [vatten, kokosolja, modifierad majs- och potatisstärkelse, majsstärkelse, förtjockningsmedel (E 415), salt, färg (E 160b)], tomatpure, majsstärkelse, soltorkad tomat (tomat, solrosolja, salt), salt med jod, vitlök, SOJAsås (vatten, SOJAböna, salt, ättika), kryddor (bl.a. svartpeppar, paprika), chili. Grönsakshalt 21 %.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 544 kJ / 130 kcal |
| Fett | 4,7 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 5,4 g |
| Salt | 0,86 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

