Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den här traditionella grötklassikern har vi kokat på bär och mannagryn och vispat underbart fluffig. Den bäriga gröten passar till allt från frukost…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Vatten, socker, mannagryn (VETE), lingon, äppeljuicekoncentrat, rödvinbärsjuicekoncentrat, tranbärsjuicekoncentrat, färg (morotskoncentrat), salt med jod.
Kontaktuppgifter
Saarioinen Oy
PL 108, 33101 Tampere, Finland
EAN
6412000033027
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 388 kJ / 93 kcal |
| Fett | 0,2 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 21 g |
| - varav sockerarter | 13 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,09 g |
| Fiber | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

