Laddar

Information
Information
Mandelpulver är perfekt för glutenfri, spannmålsfri, lågkolhydrat- och ketogen bakning. Det ger saftiga och luftiga bakverk och passar även till raw-…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Sesamfrön, Sojabönor, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Makadamianöt, Pekannöt, Paranötter, Pistagenöt, Valnöt
Ingredienser
MANDEL
Kontaktuppgifter
Mauste-Sallinen Oy
Emännänkatu 2-4, 21100 Naantali
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Bruksanvisning
• Mandelpulver har lite grövre konsistens som mandelmjöl • Mandelpulver är ett bra råmaterial för glutenfritt, kornfri, rå, lågkolhydrat- och för ketogen bakning • Mandelpulver binder vatten och fett väl och gör produkterna saftiga och luftiga • Mandelpulver kan också användas i okokta bakverk • Mandelpulver bildar inte sitko, så det gör det inte ensam kan användas för jästuppfödda produkter (För att imitera Sitko kan du använda t.ex. stärkelse och psylliumpulver)
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 431 kJ / 581 kcal |
| Fett | 50,6 g |
| - varav mättat fett | 3,9 g |
| Kolhydrat | 9,5 g |
| - varav sockerarter | 5 g |
| Protein | 21,9 g |
| Salt | 0,07 g |
| Fiber | 10,4 g |
| Natrium | 28 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


