Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Za'atar är en blandning av kryddor som används ofta i Mellanöstern. Strö det direkt på bröd, eller över olivolja, yoghurt eller hummus att doppa i –…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sesamfrön
Ingredienser
SESAMFRÖ, vitlök, oregano, timjan, rökt paprika, kummin, svartpeppar, salt, mynta, naturlig citronarom
Kontaktuppgifter
Mauste-Sallinen Oy
Emännänkatu 2-4, 21100 Naantali
EAN
6436501073481
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Kan lagras i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Från Sallinen är Za'atar, på grund av sin örtliknande och sesamfrönötiga smak, också lämplig för att krydda alla typer av mat. Den är lämplig för grönsaker, kött, kyckling, fisk, marinader, grytor och såser. Prova det också som en utmärkt bordskrydda!
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 426 kJ / 341 kcal |
| Fett | 16 g |
| - varav mättat fett | 2,4 g |
| Kolhydrat | 31 g |
| - varav sockerarter | 5,9 g |
| Protein | 13 g |
| Salt | 6,11 g |
| Fiber | 21 g |
| Natrium | 2 444 mg |

