Laddar

Samin Morot rulla kringla 420 g
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den är saftig, fluffig och väldigt god! Vår nyhet, Samis Morot Rulla Kringla kombinerar, precis som namnet antyder, de bästa egenskaperna hos en…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl (Finland), vatten, morotspuré (morot, citronjuicekoncentrat), VETEflingor, socker, rapsolja, VETEGLUTEN, förgelatinerat VETEmjöl, havssalt, fuktighetsbevarandemedel (E422), torrjäst, mjölbehandlingsmedel (E300), emulgeringsmedel (E481, E471), konserveringsmedel (E282). Innehåller morot (EU) 8, 7%. Tillverkas på samma linje som produkter som innehåller mjölk.
Kontaktuppgifter
Keski Company Oy
Lintikonkatu 12, 77600 Suonenjoki
kuluttajapalvelu@keski.com
Tillverkare
Keski Company Oy
Lintikonkatu 12, 77600 Suonenjoki
kuluttajapalvelu@keski.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring: Torrt och svalt, skyddad mot solljus. Bäst före: Datum på påsens slutare.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 220 kJ / 290 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 50,2 g |
| - varav sockerarter | 3,5 g |
| Protein | 10,4 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 3,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

