Laddar

Information
Information
Godnattgröt har en mild smak av mjölk och havre som gör att gröten lätt blir ditt barns nya favorit. Fullkornshavre innehåller dessutom en blandning…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
MJÖLK, avsaltat vasslepulver (från MJÖLK), siktat HAVREmjöl, HAVREmjöl, GRÄDDE, rapsolja, majsmjöl, solrosolja, vassleproteinkoncentrat (från MJÖLK), solrosolja (högoljesyrahalt), mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, C, E, tiamin, niacin, B6, riboflavin, folsyra, B12, pantotensyra).
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 6, 00521, Helsinki, Finland
hero@akvamariini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, mörkt och i normal rumstemperatur. Öppnad förpackning bör förbrukas inom en månad. Gröten är förpackad i enskyddande atmosfär som bevarar både smak och kvalitet.
Bruksanvisning
GÖR SÅ HÄR: DOSERING: 1 PORTION: 1 dl vatten + 5msk grötpulver 1. Värm 1 dl vatten till cirka 60°C och häll upp i en skål. 2. Blanda i 5 msk grötpulver medan du rör om. 3. Rör tills gröten fått rätt konsistens. Sen är det ätdags!
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 912 kJ / 455 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 3,7 g |
| - varav fleromättat fett | 5,1 g |
| - varav enkelomättat fett | 7,6 g |
| Kolhydrat | 58 g |
| - varav sockerarter | 27 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,21 g |
| Kalcium | 600 mg |
| Klorid | 190 mg |
| Järn | 8,5 mg |
| Fiber | 3,2 g |
| Foolihappo | 45 µg |
| Jod | 100 µg |
| Kalium | 420 mg |
| Magnesium | 65 mg |
| Natrium | 85 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Fosfor | 288 mg |
| Pantotensyra | 2,5 mg |
| Riboflavin | 0,6 mg |
| Tiamin | 0,7 mg |
| Vitamin A | 350 µg |
| Vitamin B12 | 0,8 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 80 mg |
| Vitamin D | 6,5 µg |
| Vitamin E | 7 mg |
| Zink | 4 mg |


