Laddar

Semper Havregröt Päron & banan från 8 mån pulvergröt 480g
Alla Semper produkterInformation
Information
Semper havregröt, smaksatt med päron och banan, är en mjölkbaserad gröt för barn från runt 8 månaders ålder. Gröt passar utmärkt som en mättande…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
MJÖLK, HAVREmjöl 22%, fullkornsVETEmjöl, avsaltat vasslepulver (från MJÖLK), VETEmjöl, päronpuré 9, 3%, GRÄDDE, rapsolja, bananflinga 5, 5 %, siktad HAVREmjöl 4, 0%, solrosolja, vassleproteinkoncentrat (från MJÖLK), äpplepuré 2, 3%, solrosolja (hög oljesyrehalt), (mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, E, C, tiamin, niacin, B6, riboflavin, folsyra, B12, pantotensyra).
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 6, 00521, Helsinki, Finland
hero@akvamariini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara gröten torrt, mörkt och i normal rumstemperatur. En öppnad förpackning bör förbrukas inom en månad. Gröten är förpackad i en skyddande atmosfär som gör att både smaken och kvaliteten behålls.
Bruksanvisning
GÖR SÅ HÄR: DOSERING: 1 PORTION: 1 dl vatten + 5 1/2msk grötpulver 1. Värm 1 dl vatten till cirka 60°C och häll upp i en skål. 2. Blanda i 5 1/2 msk grötpulver medan du rör om. 3. Rör tills gröten fått rätt konsistens. Sen är det ätdags!
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 866 kJ / 445 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 3,6 g |
| - varav fleromättat fett | 4,8 g |
| - varav enkelomättat fett | 7,6 g |
| Kolhydrat | 56 g |
| - varav sockerarter | 23 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,21 g |
| Kalcium | 600 mg |
| Klorid | 190 mg |
| Järn | 8,5 mg |
| Fiber | 5,2 g |
| Foolihappo | 45 µg |
| Jod | 100 µg |
| Kalium | 420 mg |
| Magnesium | 65 mg |
| Natrium | 85 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Fosfor | 288 mg |
| Pantotensyra | 2,5 mg |
| Riboflavin | 0,6 mg |
| Tiamin | 0,7 mg |
| Vitamin A | 350 µg |
| Vitamin B12 | 0,8 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 80 mg |
| Vitamin D | 6,5 µg |
| Vitamin E | 7 mg |
| Zink | 4 mg |


