Laddar

Semper Mjölkfri Gröt, havre & majs, från 6 mån pulvergröt 400g
Alla Semper produkterInformation
Information
Mjölkfri gröt med havre och majs från Semper, med en rund och mild smak som passar för små barn från 6 mån mp i åldrarna. Sempers mjölkfria gröt har…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Mjöl (siktat HAVRE* 31 %, majs 10 %), maltodextrin, HAVREprotein* 13 %, veg. olja (raps, solros, kokos) 9, 5 %, ärtprotein 9 %, modifierad stärkelse, mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), emulgeringsmedel (mono- och diglyceriders citronsyraestrar), vitaminer (C, niacin, E, pantotensyra, riboflavin, B6, tiamin, A, folsyra, biotin, K, D, B12). Ursprungslandet för ingredienserna: EU.
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 6, 00521, Helsinki, Finland
hero@akvamariini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
En gröt som en gång har värmts ska serveras inom 1 timme, den ska heller inte värmas om. Förvara gröten torrt, mörkt och i normal rumstemperatur. En öppnad förpackning bör förbrukas inom en månad. Gröten är förpackad i en skyddande atmosfär som gör att både smaken och kvaliteten behålls.
Bruksanvisning
Dosering: 1 dl vatten +5½ msk grötpulver Värm vatten till ca 60 °C och häll 1 dl i en djup tallrik. Tillsätt 5 msk grötpulver under omrörning. Rör om gröten tills den fått rätt konsistens och är färdig att servera.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 805 kJ / 429 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| - varav fleromättat fett | 3,2 g |
| - varav enkelomättat fett | 7,1 g |
| Kolhydrat | 60 g |
| - varav sockerarter | 2,2 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 0,05 g |
| Biotin | 7,3 µg |
| Kalcium | 550 mg |
| Klorid | 65 mg |
| Järn | 8,5 mg |
| Fiber | 4,8 g |
| Foolihappo | 73 µg |
| Jod | 90 µg |
| Kalium | 282 mg |
| Magnesium | 60 mg |
| Natrium | 20 mg |
| Niacin | 6,1 mg |
| Fosfor | 364 mg |
| Pantotensyra | 2,1 mg |
| Riboflavin | 0,6 mg |
| Tiamin | 0,7 mg |
| Vitamin A | 370 µg |
| Vitamin B12 | 0,8 µg |
| Vitamin B6 | 0,5 mg |
| Vitamin C | 60 mg |
| Vitamin D | 6,7 µg |
| Vitamin E | 7 mg |
| Vitamin K | 10 µg |
| Zink | 4 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


