Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Semper Gröt Banan, passionsfrukt & kokosmjölk 1-3 år ätklar barngröt 120g
Alla Semper produkterUngefär1,09 €
Vertailuhinta 9,08 €/kg
Information
Information
Semper Grötklämmis passionsfrukt, banan och kokos är en god klämmis med gröt och frukt. Vår grötklämmis är anpassad till lite större barn och får…
Tillverkningsland
Spanien
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Gröt 65%, (vatten, kokosmjölk 9%, HAVREgryn 5%, majsmjöl, rapsolja), bananpuré 25%, passionsfruitpuré 9%, mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), citronjuice, vitaminer (C, niacin, E, tiamin, B6, folsyra), citronjuicekoncentrat.
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 80, 02631 Espoo
hero@akvamariini.fi
EAN
7310100722157
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad: i rumstemperatur. Öppnad (icke uppvärmd) högst 1 dygn i kylskåp.
Bruksanvisning
Kläm påsen några gånger, servera gärna på sked.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 351 kJ / 84 kcal |
| Fett | 3,7 g |
| - varav mättat fett | 1,7 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 4,1 g |
| Protein | 1,6 g |
| Salt | 0,01 g |
| Kalcium | 50 mg |
| Järn | 1,2 mg |
| Fiber | 1,2 g |
| Foolihappo | 18 µg |
| Jod | 10 µg |
| Niacin | 2,6 mg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin E | 1,5 mg |
| Zink | 0,7 mg |

