Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Semper Gröt Jordgubb, banan, blåbär & kokosmjölk 1-3 år ätklar barngröt 120g
Alla Semper produkterUngefär1,09 €
Vertailuhinta 9,08 €/kg
Information
Information
Semper Little kids Gröt jordgubb, banan och havre är god färdig gröt med frukt. Vår ätfärdig gröt i en påse förpackning är anpassad till lite större…
Tillverkningsland
Spanien
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Gröt 61%, (vatten, kokosmjölk, HAVREgryn 5%, rapsolja, HAVREmjöl 1, 5% majsmjöl), jordgubbspuré 18%, bananpuré 18%, blåbär 2%, mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (C, niacin, E, tiamin, B6, folsyra), citronjuicekoncentrat.
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 80, 02631 Espoo
hero@akvamariini.fi
EAN
7310100722072
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad: i rumstemperatur. Öppnad (icke uppvärmd) högst 1 dygn i kylskåp.
Bruksanvisning
Kläm påsen några gånger, öppna, servera gärnä på sked.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 349 kJ / 83 kcal |
| Fett | 3,8 g |
| - varav mättat fett | 1,7 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 3,5 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,01 g |
| Kalcium | 50 mg |
| Järn | 1,2 mg |
| Fiber | 1,4 g |
| Foolihappo | 18 µg |
| Jod | 10 µg |
| Niacin | 2,6 mg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin E | 1,5 mg |
| Zink | 0,7 mg |

