Laddar

Semper Gröt Päron, mango, banan & äpple från 6 mån ätklar barngröt 120g
Alla Semper produkterInformation
Information
En läcker gröt med päron, mango, banan och äpple är ett mellanmål för hela familjen! Semper ätklara gröt är ett bra mjölkfritt och osockrat…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Gröt 48% (vatten, HAVREmjöl, HAVREgryn, majsmjöl, rapsolja), päron 18%, mango 14%, banan 12%, äpple 7%, citronjuice, mineralämne (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer(C, niacin, E, tiamin, B6, folsyra). Ursprungslandet för ingredienserna: EU och icke-EU.
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 6, 00521 Helsinki
hero@akvamariini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad, icke uppvärmd förpackning kan förvaras högst 1 dygn i kylskåp. Packad i skyddande atmosfär.
Bruksanvisning
Servera rumstempererad eller värm i vattenbad eller på en tallrik i mikro till ätklar temperatur. OBS! Förpackningen kan inte värmas i mikro. Smaka själv innan du ger barnet. Spara inte uppvärmda rester.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 332 kJ / 79 kcal |
| Fett | 1,9 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 5,8 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,01 g |
| Kalcium | 50 mg |
| Järn | 1,2 mg |
| Foolihappo | 18 µg |
| Jod | 10 µg |
| Niacin | 2,6 mg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin E | 0,5 mg |
| Zink | 0,7 mg |

