Laddar

Semper Gröt Passionsfrukt, äpple, banan från 6 mån ätklar barngröt 120g
Alla Semper produkterInformation
Information
Mättande klämmis på gröt och frukt. Semper ätklar gröt med passionsfrukt, äpple och banan är ett mellanmål i klämpåse. Innehåller minst 50 % gröt,…
Tillverkningsland
Allergener
Havre
Ingredienser
Gröt 50% (vatten, HAVREmjöl, HAVREgryn, majsmjöl, rapsolja), äpplepuré 36%, passionsfruktpuré 8%, bananpuré 5%, mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (C, niacin, E, tiamin, B6, folsyra), citronjuice (från koncentrat).
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 6, 00521 Helsinki
hero@akvamariini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad förpackning kan förvaras i rumstemperatur. Öppnad, icke uppvärmd förpackning kan förvaras högst 1 dygn i kylskåp. Packad i skyddande atmosfär.
Bruksanvisning
Servera rumstempererad eller värm i vattenbad eller på en tallrik i mikro till ätklar temperatur. OBS! Förpackningen kan inte värmas i mikro. Smaka själv innan du ger barnet. Spara inte uppvärmda rester.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 273 kJ / 65 kcal |
| Fett | 1,9 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 4,4 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,01 g |
| Kalcium | 50 mg |
| Järn | 1,2 mg |
| Fiber | 1,2 g |
| Foolihappo | 18 µg |
| Jod | 10 µg |
| Niacin | 2,6 mg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin E | 1,5 mg |
| Zink | 0,7 mg |

