Laddar

Semper Fullkornsgröt äpple, banan & hallon 1-3 år 500g
Alla Semper produkterInformation
Information
I takt med att ditt barn växer, växer också världen runtomkring. Det finns väldigt mycket att upptäcka, och då behövs energi, från Semper gröt till…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Vete
Ingredienser
MJÖLK, HAVREmjöl/-mel, fullkornsVETEmjöl, avsaltat vasslepulver (från MJÖLK/MÆLK/MELK), GRÄDDE, rapsolja, siktat HAVREmjöl, solrosolja, äpplepuré 2, 8%, vassleproteinkoncentrat (från MJÖLK), bananflinga 1, 9%, solrosolja (hög oljesyrahalt), hallonbitar 0, 9%, mineralämnen (kalcium, järn, sink, jod), vitaminer (A, D, C, E, tiamin, niacin, B6, riboflavin, folsyra B12, pantotensyra. Produkten innehåller 43% fullkornsmjöl.
Kontaktuppgifter
Hero Finland Oy
PL 6, 00521, Helsinki, Finland
hero@akvamariini.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, mörkt och i normal rumstemperatur. Öppnad förpackning bör förbrukas inom en månad. Gröten är förpackad i en skyddande atmosfär som bevarar både smak och kvalitet.
Bruksanvisning
GÖR SÅ HÄR: DOSERING: 1 PORTION: 1,5 dl vatten + 6msk grötpulver 1. Värm 1,5 dl vatten till cirka 60°C och häll upp i en skål. 2. Blanda i 6 msk grötpulver medan du rör om. 3. Rör tills gröten fått rätt konsistens. Sen är det ätdags!
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 840 kJ / 438 kcal |
| Fett | 16 g |
| - varav mättat fett | 3,4 g |
| - varav fleromättat fett | 4,5 g |
| - varav enkelomättat fett | 7,1 g |
| Kolhydrat | 56 g |
| - varav sockerarter | 27 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,21 g |
| Kalcium | 600 mg |
| Klorid | 190 mg |
| Järn | 8,5 mg |
| Fiber | 5,2 g |
| Foolihappo | 45 µg |
| Jod | 100 µg |
| Kalium | 420 mg |
| Magnesium | 65 mg |
| Natrium | 85 mg |
| Niacin | 6 mg |
| Fosfor | 288 mg |
| Pantotensyra | 2,5 mg |
| Riboflavin | 0,6 mg |
| Tiamin | 0,7 mg |
| Vitamin A | 350 µg |
| Vitamin B12 | 0,8 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 80 mg |
| Vitamin D | 6,5 µg |
| Vitamin E | 7 mg |
| Zink | 4 mg |


