Laddar

Information
Information
Start! har älskats av stora som små sedan 1974. Start! är gjord av Sveriges finaste havre, som varsamt har rostats i vår kvarn i Järna. Crazelnut…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter
Ingredienser
HAVREgryn*, socker, vegetabilisk olja (raps/shea/solros), VETEflingor*, rostade HASSELNÖTTER 6%, VETEkli, kakaopulver, rismjöl, glukossirap, KORNmaltsirap, invertsockersirap, karamelliserat socker, salt, emulgeringsmedel (lecitin), arom. *Fullkorn. Produkten innehåller 58% fullkorn. Kan innehålla spår av cashewnöt, mandel.
Kontaktuppgifter
Lantmännen Cerealia Oy
PL 315, 00181 Helsinki
kuluttajapalvelu.start@lantmannen.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. Återförslutes för att bevara färskheten.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 844 kJ / 441 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 59 g |
| - varav sockerarter | 20 g |
| Protein | 9,1 g |
| Salt | 0,55 g |
| Fiber | 7,5 g |
| Magnesium | 65,1 mg |
| Fosfor | 252 mg |

