Laddar

Information
Information
Start! har älskats av stora som små sedan 1974. Start! är gjord av Sveriges finaste havre, som varsamt har rostats i vår kvarn i Järna.…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Vete
Ingredienser
HAVREgryn*, socker, vegetabilisk olja (raps/shea/solros), VETEflingor*, VETEkli, glukossirap, hallon 0, 7%, fruktossirap, hallonjuice 0, 4%, äppelpuré, rismjöl, invertsockersirap, palmolja (0, 03%), pektin, citrusfiber, salt, surhetsreglerande medel (citronsyra, kaliumcitrater), emulgeringsmedel (lecitin), förtjockningsmedel (natriumalginat), arom. *Fullkorn. Produkten innehåller 62% fullkorn. Kan innehålla spar av cashewnöt, hasselnöt, mandel.
Kontaktuppgifter
Lantmännen Cerealia Oy
PL 315, 00181 Helsinki
kuluttajapalvelu.start@lantmannen.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara torrt, ej över normal rumstemperatur och avskilt från varor med stark lukt. Återförslutes för att bevara färskheten.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 778 kJ / 425 kcal |
| Fett | 14 g |
| - varav mättat fett | 1,8 g |
| Kolhydrat | 63 g |
| - varav sockerarter | 23 g |
| Protein | 8,3 g |
| Salt | 0,49 g |
| Fiber | 7,2 g |
| Magnesium | 70,1 mg |
| Fosfor | 272 mg |

