Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Tillverkad av äkta kaliforniska russin och överdragen med fyllig mjölkchoklad – Sun‑Maid chokladrussin bjuder på en verkligt exceptionell…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Sojabönor, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Pekannöt, Paranötter
Ingredienser
Sun-Maid russin (45 %), socker, kakaosmör, HELMJÖLKSPULVER, kakaomassa, emulgeringsmedel (SOJALECITIN), vegetabilisk solrosolja, naturlig vaniljarom, ytbehandlingsmedel (shellack), glukossirap, modifierad tapiokastärkelse, vegetabiliska oljer (kokos, raps) i varierande proportioner. Mjölkchoklad innehåller minst 30 % kakao. Kan innehålla spår av HASSELNÖT, CASHEWNÖT, PARANÖT, PEKANNÖT och MANDEL.
Kontaktuppgifter
Lejos Oy
Keilaranta 10 E, 02150 Espoo
asiakaspalaute@lejos.fi, 0207 413 800, https://www.lejos.fi
Importör
Lejos Oy
Keilaranta 10 E, 02150 Espoo
asiakaspalaute@lejos.fi, 0207 413 800, https://www.lejos.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 837 kJ / 439 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 10 g |
| Kolhydrat | 69 g |
| - varav sockerarter | 62 g |
| Protein | 3,6 g |
| Salt | 0,15 g |
| Fiber | 3 g |
| Kalium | 511 mg |

