Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Sunnuntai stora bladdegsplattor är utmärkta för tillagning av både söta och salta delikatesser. Med denna bakar du enkelt en hel ugnsplåt med utsökt…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, margarin (25%) [vegetabiliskt fett (palm), vatten, rypsolja, salt, aromämne], vatten, salt.
Kontaktuppgifter
Bunge Finland Oy
PL 400, 21201 Raisio
kuluttajapalvelu@bunge.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Fårvaras under -18 C. Håller sig i kylskåpets frysfack 7 dygn, i kylskåp 2 dygn och ca 3 timmar i rumstemperatur. Får inte frysas efter upptining.
Bruksanvisning
Upptining: Tina upp plattorna separat i rumstemperatur ca 1 timme. I mirkovågsugn på lägsta effekt, en platta åt gången, 4-5 min beroende på ugnen. Vik ut plattan först när den är helt upptinad. Kavla ut den vid behov.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 483 kJ / 355 kcal |
| Fett | 21 g |
| - varav mättat fett | 11 g |
| - varav fleromättat fett | 2,5 g |
| - varav enkelomättat fett | 7,5 g |
| Kolhydrat | 34 g |
| - varav sockerarter | 0,2 g |
| Protein | 6,6 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


