Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Sunnuntai Mördeg är en traditionell basdeg för bakverk av olika slag. Extra bra passar den för bakning av bärpajer samt småbröd och kakor. Med denna…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, margarin (28 %) [vegetabiliska fetter (palm och kokos i varierande proportion), rypsolja, vatten, salt, aromämne], socker, ÄGG, vatten, jäsningsmedel (E450, E500), salt.
Kontaktuppgifter
Bunge Finland Oy
PL 400, 21201 Raisio
kuluttajapalvelu@bunge.fi
EAN
6438207011163
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under -18 C. Håller sig i kylskåpets frysfack 7 dygn, i kylskåp 2 dygn, i rumtemperatur ca 3 timmar. Får inte frysas efter upptining.
Bruksanvisning
Upptining: I rumtemperatur ca 1 timme. I mikrovågugn på lägsta effekt 5-6 min beroende på ugnens effekt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 809 kJ / 433 kcal |
| Fett | 24 g |
| - varav mättat fett | 11 g |
| - varav fleromättat fett | 4 g |
| - varav enkelomättat fett | 9 g |
| Kolhydrat | 47 g |
| - varav sockerarter | 19 g |
| Protein | 6,4 g |
| Salt | 0,60 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


