Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Sunnuntai Rågpotatisdeg är ett matigare pajdegsalternativ som lämpar sig både för salt- och söt matlagning. Rågpotatisdegen är ett perfekt smakpar…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
Vatten, margarin (24%) [vegetabiliska fetter (palm och kokos i varierande proportion), rypsolja, vatten, salt, aromämne], VETEmjöl, RÅGmjöl, potatisflingor (13%), RÅGmalt, salt, jäsningsmedel (E450, E500). Produkt innehåller råg 17 %.
Kontaktuppgifter
Bunge Finland Oy
PL 400, 21201 Raisio
kuluttajapalvelu@bunge.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under -18 C. Håller sig i kylskåpets frysfack 7 dygn, i kylskåp 2 dygn, i rumtemperatur ca 3 timmar. Får inte frysas efter upptining.
Bruksanvisning
Upptining: I rumtemperatur ca 1 timme. I mikrovågsugn på lägsta effekt 5-6 min beroende på ugnens effekt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 407 kJ / 337 kcal |
| Fett | 20 g |
| - varav mättat fett | 9,4 g |
| - varav fleromättat fett | 2,9 g |
| - varav enkelomättat fett | 7,7 g |
| Kolhydrat | 32 g |
| - varav sockerarter | 0,8 g |
| Protein | 4,9 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 4,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


