Laddar

Information
Information
Taffel Mix Original är en välbekant och läcker blandning av saltade, honungsrostade och chilikryddade jordnötter, söta russin och cashewnötter -…
Tillverkningsland
Allergener
Nöt, Jordnöt, Cashewnötter
Ingredienser
JORDNÖTTER 30 % (JORDNÖTTER, solrosolja, salt), CASHEWNÖTTER 20 % (CASHEWNÖTTER, solrosolja, havssalt), honungsrostade JORDNÖTTER 20 % (JORDNÖTTER, socker, honung 5 %, solrosolja, salt, majsstärkelse, stabiliseringsmedel (E461, E415), arom), russin 20 % (russin, solrosolja), CHILIJORDNÖTTER 10 % (JORDNÖTTER, potatisstärkelse, rapsolja, solrosolja, modifierad stärkelse, socker, salt, maltodextrin, paprika, cayennepeppar, jästextrakt, spiskummin, chili, vitlök, tomatpulver, surhetsreglerande medel (E330), kryddextrakt, arom, lökpulver, svartpeppar, bakpulver (E500), färg (paprikaextrakt)).|Kan innehålla spår av ANDRA NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Orkla Suomi Finland Oy Ab
PL 62, 20101 Turku
https://www.orkla.fi/kuluttajapalvelu/
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt samt skyddat mot solljus.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 263 kJ / 541 kcal |
| Fett | 37 g |
| - varav mättat fett | 6,7 g |
| Kolhydrat | 32 g |
| - varav sockerarter | 20 g |
| Protein | 18 g |
| Salt | 1,11 g |
| Fiber | 5,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


