Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Havre kex var är 100% av spannmål inhemsk havre
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Vete
Ingredienser
HAVRE 42 % (flingor och mjöl: Finland), socker, vegetabilisk fettprodukt [shea- och palmolja, färg (E160a)], vatten, ÄGG, livsmedelsmelass, laktosfri MJÖLKPULVER, jäsningsmedel (E500), salt, arom(vanillin). Kan innehålla spår av VETE och SOJA.
Kontaktuppgifter
Töysäläinen
Teollisuustie 4, 63600 Töysä
+358(0)6 526 1444, https://www.elonen.fi
EAN
6409591001498
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras en torr plats skyddad från ljus. Öppnad förpackning skall förvaras förseglad.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 909 kJ / 459 kcal |
| Fett | 20,7 g |
| - varav mättat fett | 8,1 g |
| Kolhydrat | 56,4 g |
| - varav sockerarter | 30,5 g |
| Protein | 8 g |
| Salt | 0,20 g |
| Fiber | 4,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


