Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Traditionell svagdrickan bereds genom att blanda extrakt i handvarmt vatten (+40 - +42 ° C). Tillsätt sockret och jäst. Låt jäsa 24 timmar i…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Råg
Ingredienser
KORNmalt, RÅGmalt, vatten, livsmedelsfärg (E150), humleextrakt, konserveringsmedel (E202). Torrjäst, emulgeringsmedel (E491).
Kontaktuppgifter
Laihian Mallas Oy
Länsitie 372 66400 Laihia
https://www.laihianmallas.fi
EAN
6421000050002
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
I rumstemperatur. Färdig svagdricka i svalt.
Bruksanvisning
Blanda en påse extrakt i handvarmt vatten (40 - 42 °C). Tillsätt sockret och blanda väl. Strö på torrjästen. Till 9 liter svagdricka räcker 2 jästpåsar. Låt jäsa ett dygn i rumstemperatur. Slå på flaskor och förvara svalt i omkring ett dygn.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 90 kJ / 21 kcal |
| Fett | 0 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 3,4 g |
| - varav sockerarter | 1,9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 1 g |
| Natrium | 0 g |


