Laddar

Tupla Crispy Puffs Liquorice konfektyr 140g
Alla Tupla produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Tupla Crispy Puffs LIQUORICE chokladpåse innehåller krispiga och knapriga vetepuffar med samma kakaonougat som finns i Tupla-chokladstängerna.…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Laktos, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Vete
Ingredienser
socker, vegetabiliska fetter (shea, palm), VETEMJÖL, kakaosmör*, majsmjöl, HELMJÖLKSPULVER, SKUMMJÖLKSPULVER, kakaomassa*, vasslepulver (MJÖLK), fettreducerat kakaopulver*, HAVREGRYN, laktos (MJÖLK), lakritsextrakt, salt, emulgeringsmedel (lecitiner (SOJA), E476), ammoniumklorid (=salmiak), stärkelse, VETEKLI, aromer, ytbehandlingsmedel (gummi arabicum, shellack), MJÖLKPULVER, glukossirap, färgämne (vegetabiliskt kol), vassleprotein (MJÖLK), vegetabiliska oljor (kokos, raps), naturlig vaniljarom.KAN INNEHÅLLA HASSELNÖTTER, MANDEL OCH CASHEWNÖTTER. Mjölkchokladen innehåller förutom kakaosmör även annat vegetabiliskt fett. *Rainforest Alliance Certified™ Find out more at ra.org.
Kontaktuppgifter
Cloetta Suomi Oy
PL 406, 20101 Turku
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt.
Bruksanvisning
Kontrollera alltid produktinformationen även från förpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 129 kJ / 508 kcal |
| Fett | 27 g |
| - varav mättat fett | 15 g |
| Kolhydrat | 59 g |
| - varav sockerarter | 49 g |
| Protein | 6 g |
| Salt | 0,75 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 532 kJ / 127 kcal |
| Fett | 6,8 g |
| - varav mättat fett | 3,7 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 12 g |
| Protein | 1,5 g |
| Salt | 0,19 g |


