Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Finlands mest populära chokladstång Tupla är nu också en läcker och krispig chokladpåse. Tupla Crispy Puffs-påsen innehåller krispiga och knapriga…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Laktos, Mandlar, Cashewnötter, Hasselnötter, Vete
Ingredienser
socker, kakaosmör*, HELMJÖLKSPULVER, vegetabiliska fetter (shea, palm), kakaomassa*, VETEMJÖL, majsmjöl, SKUMMJÖLKSPULVER, vasslepulver (MJÖLK), fettreducerat kakaopulver*, HAVREGRYN, laktos (MJÖLK), stärkelse, emulgeringsmedel (lecitiner (SOJA)), salt, VETEKLI, aromer, ytbehandlingsmedel (gummi arabicum, shellack), MJÖLKPULVER, glukossirap, vassleprotein (MJÖLK), vegetabiliska oljor (kokos, raps), naturlig vaniljarom. KAN INNEHÅLLA HASSELNÖTTER, MANDEL OCH CASHEWNÖTTER. Mjölkchokladen innehåller förutom kakaosmör även annat vegetabiliskt fett. *Rainforest Alliance Certified™ Find out more at ra.org.
Kontaktuppgifter
Cloetta Suomi Oy
PL 406, 20101 Turku
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt.
Bruksanvisning
Kontrollera alltid produktinformationen även från förpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 122 kJ / 505 kcal |
| Fett | 26 g |
| - varav mättat fett | 14 g |
| Kolhydrat | 59 g |
| - varav sockerarter | 49 g |
| Protein | 7,1 g |
| Salt | 0,63 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 531 kJ / 126 kcal |
| Fett | 6,5 g |
| - varav mättat fett | 3,5 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 12 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,16 g |


