Laddar

Tupla Double Layer Raspberry Liquorice chokladstyckbit 48g
Alla Tupla produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Tupla Double Layer Raspberry chokladkakan består av en utsökt lakritssmakande nougat och ett hallon kola-lager. Chokladkakan är glaserad med…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Sojabönor, Laktos, Mandlar, Hasselnötter
Ingredienser
socker/sukker, glukossirap, kakaosmör*, vegetabiliska fetter (palm, shea), HELMJÖLKS-/SØDMÆLKSPULVER, SKUMMJÖLKS-/SKUMMETMÆLKS-/MELKEPULVER, kakaomassa*, rismjöl/mel, kakaopulver*, lakritsextrakt, vassle-/valle-/mysepulver (MJÖLK/MÆLK/MELK), hydrolyserade MJÖLK-/MÆLKE-/MELKEPROTEINER, emulgeringsmedel/emulgator (lecitiner/lecithiner (SOJA/SOYA), E471), salt, ammoniumklorid (=salmiak), aromer (bl.a. vanillin), färgämnen/farvestoffer (vegetabiliskt kol, karmin), MANDEL, vassleprotein (MJÖLK)/ valle-/myseprotein (MÆLK/MELK), bakpulver/hæve-/hevemiddel (natriumvätekarbonat/natriumhydrogencarbonat). KAN INNEHÅLLA HASSELNÖTTER. KAN INDEHOLDE HASSELNØDDER/NØTTER. MJÖLKCHOKLADEN INNEHÅLLER FÖRUTOM KAKAOSMÖR ÄVEN ANNAT VEGETABILISKT FETT OCH MINST 28 % KAKAO. MÆLKECHOKOLADEN/MELKESJOKOLADEN INDEHOLDER OGSÅ ANDRE VEGETABILSKE FEDTSTOFFER END KAKAOSMØR OG MINDST 28 % KAKAOTØRSTOF. *Rainforest Alliance Certified. Find out more at ra.org.
Kontaktuppgifter
Cloetta Suomi Oy
PL 406, 20101 Turku
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt.
Bruksanvisning
Kontrollera alltid produktinformationen även från förpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 910 kJ / 452 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 11 g |
| Kolhydrat | 67 g |
| - varav sockerarter | 55 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,61 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 458 kJ / 109 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 2,6 g |
| Kolhydrat | 16 g |
| - varav sockerarter | 13 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,15 g |

